0

WordPress Yoast SEO Nedir?

Günümüzde hemen hemen herkes internet üzerinde vakit geçiriyor. Bu vakit içerisinde ihtiyaçlarına karşılık bulmak ve sorularına yanıt aramak üzere İnternet arama motorlarını kullanmaktalar. Arama motorları ise, internet üzerinde var olan siteleri tarayıp, site içeriklerini kendi içlerinde kategorize ederek arama sonucu olarak gösteriyorlar. İnternet üzerinde içerik üretenlerin, içeriklerini hazırlarken arama motorları açısından tanınan ve doğru kategorize edilecek şekilde üretmesi faydalı olacaktır. Arama motorlarında çıkan sonuçların üst sıralarında olabilmek önemlidir. İçeriğin, arama motorlarına uygun ve onların anlayabileceği şekilde hazırlanmasına “SEO” yani “Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu” denilmektedir.

SEO, yani Arama motoru optimizasyonu, her web sitesi için hayati önem taşıyan ve sitenizin yüksek trafik alabilmesi için gereken bir işlemdir. Bir WordPress hosting satın alarak hemen WordPress sitenizi kurabilirsiniz. Ayrıca cPanel Hosting  içerisinde de WordPress kurmak için hazır modüller bulunur. Web sitenizi WordPress altında hazırladıysanız, SEO konusunda size yardımcı olacak bir eklenti var.

WordPress altında hazırladığınız web sayfalarınızda kullanabileceğiniz bir çok WordPress Eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentiler arasında en çok tercih edilenlerden biri de Yoast SEO eklentisidir. 2010 yılında piyasaya sürülen bu eklenti kendisini “SEO for everyone” yani “Herkes için SEO” mottosuyla tanımlar.

Adından da anlaşılacağı üzere, WordPress web sitenizde hazırladığınız içeriklerin SEO açısından uyumlu hale getirilmesinde önemli özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Doğru SEO eklentisi ile SEO açısından önemli işler yapabilir ve arama sonuçlarında rakiplerinizin önünde yer alma şansı bulabilirsiniz. Farklı SEO eklentileri olsa da Yoast SEO bunların arasında kabiliyetleri ve kullanım sıklığı açısından en çok bilinen ve kullanılanıdır.

Yoast SEO, kolayca kurulur ve hemen devreye alınabilir. Devreye alındıktan sonra WordPress içerik sayfanızın altında karşınıza çıkacaktır. Türkçe desteği ile kullanım kolaylığı da sağlamaktadır. Ücretli bir kullanım planı olmasına rağmen ücretsiz versiyonu da bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonu herkes için faydalı olabilecek bir çok SEO özelliği ile birlikte gelir.

Yoast SEO, günümüzde 5 milyondan fazla etkin kurulum ile en çok kullanılan ve SEO için en çok tercih edilen eklentidir.

WordPress Yoast SEO Eklenti Kurulumu

Yoast SEO kurulumu oldukça kolaydır. Bu işlem için öncelikle WordPress yönetim sayfanıza, yani wp-admin sayfanıza bağlanmanız gerekir. WordPress yönetim sayfanıza bağlandıktan sonra “Plugins (Eklentiler) > Add New (Yeni Ekle)” sayfasına girmelisiniz. Bu sayfaya girdiğinizde, WordPress dünyasına ait web sitenizde kullanabileceğiniz eklentilerin olduğu bir market sayfası karşınıza çıkacaktır. Yoast SEO olarak arama yaptığınızda ise ihtiyacınız olan Yoast SEO eklentisini bulabilirsiniz. Eklentiyi arama sonucundan bulduktan sonra aktive etmeniz yeterlidir. Yoast SEO eklentisi hemen kurulmuş olacaktır.

Öncelikle indirdiğiniz dosyayı zip içerisinden çıkartın. Karşınıza “wordpress-seo” isimli bir klasör çıkacaktır. Hostinginizin dosya yöneticisine ya da FTP üzerinden hosting klasörlerine bağlandıktan sonra, indirdiğiniz wordpress-seo klasörünü, /wp-content/plugins/ dizini altına taşımalısınız. Bu işlemi yaptığınızda Yoast SEO eklentisi artık WordPress siteniz içinde kurulmuş olacaktır. Şayet Yoast SEO’nun ücretli sürümü olan “Yoast SEO Premium” hizmetini denemek isterseniz, ürünü resmi siteleri üzerinden satın alabilirsiniz. Satın alma işleminden sonra premium için gerekli olan dosyalarınızı indirebileceksiniz.
Daha sonra bu dosyaları FTP ya da hosting dosya yöneticisi üzerinden yükleyebilirsiniz. Bu sayede premium versiyonu kurulmuş olacaktır.

Profesyonel destek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.