0

Kötü Bir Web Sitesi İşletmenize Nasıl Zararlar Verir?

Hepimiz doğal olarak ziyaret ettiğimiz web siteleri hakkında ilk izlenimleri oluştururuz ve bu sadece birkaç saniye sürer. Bazılarını o kadar çok seviyoruz ki, haftada birkaç kez geri dönüyoruz, bazıları da bizi asla geri dönmemize neden olan kötü bir deneyimle bırakıyor. Bireyler olarak, her birimizin kendi görüşleri vardır ve hangi web sitelerinin iyi ve hangilerinin kötü olduğu konusunda asla tam olarak anlaşamayız, ancak çoğumuz duygularımızı benzer faktörlere dayandırırız.

Web Site Denetimi

Dijital dünyanın önemli bileşenlerinden biri olan web siteleri her gün yeni bir gelişme ile karşılaşıyor. Öyle ki söz konusu web olduğunda hiçbir şey sabit durmuyor. Arama motoru güncelleme ve algoritmaları iyileştirildikçe SEO değişiyor, bu değişim de sitenin trafiğini ve içeriklerin ulaşılabilirliğini etkiliyor. Bu değişimleri zamanında fark edip onlardan yararlanabilmek adına da web site denetimleri aksatılmamalı. 

Kötü Olan Web Sitesinin Özellikleri

Web Sitesi Performansının ve Kullanılabilirliğin Düşük Olması

Web sitenizde herhangi bir noktaya tıklandığında uzun süre bekleniyor ise, bir fotoğraf yüklenirken #EROR veriyor ise kullanıcı sitenizi terk etmiş olacaktır. Buna da şaşırmamak gerek!
Çağımızın yenilikleri ve dijital bir sürecin içerisindeyken daha güvenli ve hızlı alışveriş yapabilecekleri web sitelerine yöneleceklerdir.

Web Sitesi İyi Tasarlanmamışsa Ne Olur?

Küçük ya da orta ölçekli işletmelerin sektör liderleriyle eşit koşullarda rekabet edebilmesi mümkün değildir. Pazarlama kampanyalarının katı bütçeleri, fon ve kaynakların yetersizliği gibi çeşitli engeller küçük işletmelerin daha büyük rakipleriyle rekabet etmesini önlemektedir. Bu yüzden küçük işletmelerin oluşturacağı web siteler, markalaşma ve pazarlama başarısı için oldukça önemlidir. Bir web sitesinin görünümü, ziyaretçiler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmak açısından son derece önemlidir. İyi bir görünüme sahip olmayan işletmeler için bu durum olumsuz bir izlenim oluşturacaktır. Kötü tasarlanmış olan bir web sitesi, bir şirketin müşteri tabanını sürekli olarak kaybetmesi anlamına gelir.

Web Sitenizin Markayı Yansıtmaması


Bir müşteri markanızı tanıyabilmek için web sitenize girdiği zaman kendinizi güvenilir, uzman deneyimli bir şirket olarak görüyor ve tanımlıyor iseniz, fakat bunu web siteniz yansıtmıyor ve güvenilir kılmıyor ise o müşteriyi tam olarak web siteniz içerisinde kaybettiniz demektir. Kurumunuzun görünümü ile web sitenizin imajı birbiri ile entegre olabilmelidir. Kurum kültürü olarakta net ve akıcı bir şekilde bilgi kirliliğinden uzak olarak yapılmalıdır.  Kurumsal kimlik sadece kurumu tanıtmakla kalmaz, geçen zamanla birlikte akılda kalıcılığını sağlar.

 Düşük Kaliteli İçerik İyi bir web sitesinin vazgeçilmezi kalite içeriktir.

Kaliteli içerik derken ne demek istiyorum peki?

İçeriği zayıf olan bir site içerisinde kullanıcılar hızlı bir şekilde çıkmaya meyillidirler. Bununla birlikte web sitenizin arama motoru optimizasyonuna (SEO) da katkı sağlamaktadır. Eğer niş bir sektör içerisinde hizmet veriliyor ise web sitenizin konumlandırılması daha hızlı olacaktır. Ancak moda hukuk ve kozmetik gibi popüler olan alanlarda, hizmet veriyor iseniz kaliteli içeriğiniz algoritmanın sizi fark etmesinde ve web sitenizin konumlandırılmasında çok büyük fayda sağlayacaktır.

 Peki Kötü Bir Web Sitesi İşletmenize Nasıl Zarar Verir?

Buraya kadar bir web sitesi içerisinde yönlendirmenin, tasarımın ya da içeriğin ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Hatta bu kriterlere uyan bir web sitesinin bir çok kullanıcı kaybettiğini de. Siz de web sitenizde ki eksikleri gidermek ya da yeniden daha iyi konumlandırmak istiyor iseniz hizmetlerimizinden yararlanabilirsiniz.