0

İşletmeler İçin En Etkili Linkedln Reklamları Nasıl Verilir?

En etkili LinkedIn reklam çeşitleri hedefli, alakalı ve yaratıcı olanlardır. Öncelikle, doğru kişilere ulaşmak için platformun hedefleme seçeneklerini kullanarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz.

Öncelikle, doğru kişilere ulaşmak için platformun hedefleme seçeneklerini kullanarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bu, konum, sektör, iş unvanı, şirket büyüklüğü, kıdem seviyesi ve daha fazlasını seçmeyi içerir. Mevcut müşterileriniz veya takipçilerinizle benzer ilgi alanlarına ve özelliklere sahip kullanıcıları bulmak için LinkedIn’in benzer kitlelerini de kullanabilirsiniz.

İkinci olarak, hedef kitlenizle alakalı reklamlar oluşturun. Resim veya video gibi ilgi çekici görseller ve net bir harekete geçirici mesaj kullanın. Mesajın hedef kitlenizde yankı uyandırdığından ve onların ihtiyaçlarına veya ilgi alanlarına göre uyarlandığından emin olun.

Üçüncü olarak, reklam metniniz ve tasarımınız konusunda yaratıcı olun. Karuseller veya video hikayeleri gibi farklı reklam biçimlerini deneyin, bunlar dikkat çekmeye ve akıştaki diğer reklamlardan öne çıkmaya yardımcı olacaktır. Performansı optimize etmek için farklı mesajları veya görselleri A/B testiyle deneyin.

Son olarak, gösterimler, tıklamalar, tıklama başına maliyet (TBM), bin gösterim başına maliyet (BGBM), dönüşüm oranı ve reklam harcaması getirisi (ROAS) gibi performans ölçümlerini takip edin. Kampanyalarınızın en iyi performansı göstermesini sağlamak için gerektiğinde ayarlamalar yapabilmeniz için performansı düzenli olarak izleyin.

LinkedIn Reklamları ile İşimi Büyütebilir Miyim?

Evet, LinkedIn Reklamları ile işinizi büyütebilirsiniz. LinkedIn reklamları, LinkedIn platformundaki potansiyel müşterileri ve müşterileri hedeflemek için çeşitli seçenekler sunar. Bu reklamların yardımıyla, karar vericiler, belirli bir sektördeki profesyoneller veya belirli iş unvanlarına sahip kişiler gibi işletmenizle alakalı kişilere ulaşabilirsiniz. Reklamlar ayrıca bireyleri ilgi alanlarına göre hedeflemenize olanak tanıyarak fark edilme ve sonuç üretme olasılığı daha yüksek olan daha özel kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca LinkedIn Reklamları, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini takip edebilmeniz için ayrıntılı veriler ve analizler sağlayarak işletmeniz için en iyi neyin işe yaradığı ve neyin iyileştirilmesi gerektiği konusunda size fikir verir. Tüm bunlar LinkedIn Reklamlarını işinizi büyütmek için harika bir araç haline getirir.

LinkedIn reklam alanlarında kullanılan reklam türleri ve modelleri nelerdir?

LinkedIn reklam alanları çeşitli reklam türleri ve modelleri sunar. En popüler olanları tıklama başına maliyet (TBM) reklamları, bin gösterim başına maliyet (BGBM) reklamları, sponsorlu içerik ve metin reklamlardır.
TBM reklamları, bir kullanıcı reklamlarını her tıkladığında reklam verenin ödeme yapmasını gerektirir. BGBM reklamları, tıklayıp tıklamadıklarına bakılmaksızın reklamı gören kişi sayısına göre ücretlendirilir. Sponsorlu içerik, reklam verenlerin LinkedIn’in mevcut platformuyla uyumlu içerikler oluşturduğu ve kullanıcıların diğer paylaşılan içeriklerde olduğu gibi bu içeriklerle etkileşime geçmesine olanak tanıyan bir yerel reklamcılık biçimidir. Son olarak, metin reklamlar, kullanıcı profillerinde ve arama sonuçları sayfalarında görünen geleneksel banner kenar çubuğu reklamlarıdır.

Reklam verenler, mesajlarının maksimum yatırım getirisi için doğru kitleye ulaşmasını sağlamak amacıyla LinkedIn’in hedefleme özelliklerinden de yararlanabilirler. Buna iş unvanları, ilgi alanları/sektörler, beceriler, konum/dil ve daha fazlasına göre hedefleme dahildir.

Hangi Linkedln reklam tipiyle başlamalısınız, Linkedln reklam verme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

LinkedIn’de reklam vermek söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı reklam türü vardır. En popüler reklam türü, kullanıcıların haber akışlarında bir resim veya video, başlık ve açıklama içeren yerel bir gönderi olarak görünen Sponsorlu İçerik reklamıdır. Bu reklam türü, hedef kitlenize değer sağlayan blog yazıları, teknik incelemeler ve videolar gibi içerikleri tanıtmak için idealdir. Ayrıca, başlık, açıklama ve URL’den oluşan Metin Reklamlar da oluşturabilirsiniz. Bunlar, trafiği doğrudan açılış sayfalarına veya belirli tekliflere yönlendirmek için harikadır. Diğer bir seçenek de web sitesi ziyaretçilerini adlarını, şirketlerini veya onlar hakkında sahip olduğunuz diğer bilgileri içeren kişiselleştirilmiş reklamlarla yeniden hedeflemenize olanak tanıyan Dinamik Reklam formatıdır.

Hangi reklam türüyle başlamayı seçerseniz seçin, başarının anahtarı istediğiniz kitleye etkili bir şekilde ulaşan hedefli kampanyalar oluşturmakta yatar. İşe, hedef müşterilerinizin kim olduğunu belirleyip ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını anlayarak başlayın. Bu bilgileri, onlarla alakalı olacak ilgi çekici mesajlar ve teklifler oluşturmak için kullanın. Ardından, reklamlarınızın doğru kişilere ulaştığından emin olmak için LinkedIn’de bulunan iş unvanı, beceriler ve kıdem düzeyi gibi hedefleme araçlarını kullanın. Son olarak, her kampanyanın sonuçlarını ölçerek zaman içinde daha iyi performans elde etmek için uygun şekilde optimize edin.

Linkedln Reklam Nasıl Oluşturulur (Sponsorlu)

  1. LinkedIn hesabınıza giriş yapın ve ‘Kampanya Yöneticisi’ sayfasına gidin.
  2. ‘Reklam Oluştur’u seçin.
  3. Bir bütçe girin ve kampanyanız için zaman dilimini seçin.
  4. Web sitesi ziyaretleri veya profil görüntülemeleri gibi bir kampanya hedefi seçin.
  5. Konum, iş unvanı, şirket büyüklüğü veya sektör gibi kriterleri girerek hedef kitlenizi tanımlayın. LinkedIn’de belirli gruplara üye olan veya web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişileri de hedefleyebilirsiniz.
  6. Önerilen biçimlerden birini (metin tabanlı, video veya resim) seçerek bir reklam oluşturun. Hazır bir videonuz veya görseliniz varsa yükleyebilir veya LinkedIn’in kullanımı kolay editör araç setini kullanarak sıfırdan bir tane oluşturabilirsiniz.
  7. Reklamı oluşturmayı tamamladıktan sonra, LinkedIn’in uzman ekibi tarafından incelenmek üzere göndermeden önce iyi göründüğünden ve her şeyin doğru olduğundan emin olmak için önizleyin (bu işlem genellikle 24 saat kadar sürer).
  8. Onaydan sonra, reklam kampanyanızın sonuçlarını izleyin ve zaman içinde performansını optimize etmek için gereken ayarları yapın.

Linkedln hedef kitle oluşturma seçenekleri nelerdir?

Linkedln hedefleme seçenekleri, işletmelerin istedikleri kitleye ulaşmaları için bir yoldur. Linkedln hedefleme sayesinde işletmeler, reklamlarını göstermek istedikleri kullanıcıları iş unvanı, konum, sektör ve beceriler gibi çeşitli kriterlere göre seçebilir. Bu sayede işletmeler, ürün veya hizmetleriyle ilgilenme olasılığı en yüksek olan kişiler için özel olarak hazırlanmış kampanyalar oluşturabilir. Ayrıca Linkedln, benzer hedef kitleler ve çalışan hedefleme gibi sofistike hedefleme yöntemleri de sunar. Benzer kitleler, işletmelerin içerikleriyle veya web siteleriyle daha önce etkileşimde bulunmuş olanlara benzer kullanıcıları hedeflemelerine olanak tanırken, çalışan hedefleme, şirketlerin doğrudan belirli şirketlerin veya kuruluşların çalışanlarına reklam vermelerini sağlar.

Neden Linkedln reklam yatırımı yapmanız gerekiyor?

Linkedln reklamcılığına yatırım yapmak, hedef kitlelere ulaşmak ve iş başarısını artırmak için harika bir yol olabilir. Profesyoneller tarafından en yaygın kullanılan sosyal ağlardan biri olan LinkedIn, ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapmak için mükemmel bir yerdir. Yüksek oranda hedeflenmiş kitlesi sayesinde reklamlarınızın doğru zamanda doğru kişilere ulaşacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca LinkedIn, iş unvanı, sektör, şirket büyüklüğü, yaş aralığı, cinsiyet, konum ve daha fazlası gibi birçok gelişmiş hedefleme seçeneği sunarak kampanyalarınızı daha da hassaslaştırmanıza olanak tanır. Bu yüksek hedefli yaklaşımın bir sonucu olarak, reklam verenler diğer platformlara kıyasla paralarının karşılığını daha fazla alabilmektedir. LinkedIn ayrıca, sonuçları ölçebilmeniz ve kampanyalarınızı buna göre optimize edebilmeniz için kullanıcı etkileşimini ayrıntılı analizlerle izlemenize olanak tanır. Tüm bu özellikler, LinkedIn reklamcılığını hedef kitlelerine ulaşmak için uygun maliyetli bir yol arayan işletmeler için ideal bir seçim haline getirmektedir.

Neden bir Linkedln reklam ortağıyla çalışmalısınız?

Bir Linkedln Reklam Ortağı ile çalışmak, platformda reklam vermek söz konusu olduğunda yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmak için harika bir yol olabilir. LinkedIn Reklam Ortakları kampanya oluşturma ve yönetme, gelişmiş hedefleme özelliklerine erişme ve kampanya performansına ilişkin içgörü ve analizler sağlama becerisine sahiptir. Ayrıca, özel hesap yöneticileri, yaratıcı hizmetler ve optimizasyon araçları gibi ortak olmayanların kullanamayacağı ek kaynaklara ve desteğe de erişebilirler. Ayrıca iş ortakları, başarılı kampanyalar için platformdan yararlanma konusundaki uzmanlıkları nedeniyle LinkedIn tarafından sertifikalandırılır. Bir LinkedIn Reklam Ortağı, istediğiniz sonuçları elde etmek amacıyla kampanyalarınızın doğru zamanda doğru mesajla doğru kişilere ulaşmasını sağlamak için çok değerli bir rehberlik sağlayabilir. Linkedln reklam ortakları dijital pazarlama ajansları veya performans pazarlama ajansları olabilirler.  Linafon Dijital Medya linkedln reklamları konusunda uzmanlığı olan bir dijital pazarlama ajansıdır.

Tecrübeli ekibi sayesinde markaların linkedln reklamlarından beklentilerini en yüksek potansiyel ile gerçekleştirmektedir.