0

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Trends, Google arama motoru üzerinde hedeflediğiniz kelimelerin arama hacimlerini gösteren ücretsiz bir Google servisidir. Belirlediğiniz zaman aralığındaki  popüler aramaları ve güncel konuları görebilir, anahtar kelimeleri aratarak hangi dönemlerde ve hangi lokasyonlarda daha çok aratıldığını istatistiksel olarak inceleyebilirsiniz.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends ile belirli bir tarih aralığı belirleyerek, bu aralık içerisinde yapılan aramaları takip edebilir, bu sayede  popüler haberleri ve gündemi takip edebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde öncelikle blog yazarları gibi içerik üreticileri için oldukça işlevsel bir Google servisidir. Popüler aramaları takip ederek içeriklerinizi aramalara yönelik oluşturduğunuzda ziyaretçi sayınızı ve  web sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google, arama trendleri verilerini yalnızca kendi arama motoru olan Google.com’dan almaktadır. Bu nedenle diğer arama motorlarında gerçekleştirilen aramaların analizini sunmamaktadır. Verileri elde ederken, trend arama sorguları ile Google Haberler’de yer alan haberlerin popüler aramalarını eşleştirerek trend listesine eklemektedir. Bu nedenle, eğer popüler bir arama sorgusu var ve bu arama sorgusu ile eşleşen bir haber yok ise Google Trends o arama sorgusunu trendlerde gösteremiyor.

Online satış yaparak gelir elde ettiğiniz bir e – ticaret siteniz varsa, satışlarınızı Google Trends sayesinde arttırabilirsiniz. Arama sorgularının geçmişleri hakkında bilgi veren Google Trends ile ürünlerinizi ve reklam çalışmalarınızı trendlere göre yönetip daha fazla satış yapabilirsiniz.

Bulunduğunuz şehirde satış yapan bir yerel işletmeyseniz,ülke geneli veya Dünya genelindeki trendlere bakmanıza gerek yok. Ürününüzün anahtar kelimesini Google Trends’te seçerek satış yaptığınız bölgedeki arama hacmini takip edebilirsiniz.

Google Trends yalnızca sık aranan anahtar kelimeleri değil, arama trendleri ile alakalı konuları öğrenmenize de yardımcı olur. Yakın zamanda popüler olan bir konunun hangi gün trend olduğu ve hangi ülkelerde daha sık arandığı gibi verileri içeren detaylı bir rapora erişmenizi sağlarGoogle Trends servisini ne kadar detaylı kullanırsanız size o kadar faydası olacaktır.

Google Trendler nasıl efektif kullanılır?

Hitap etmek istediğiniz kitleye yani Google üzerinden arama yapan kullanıcılara ait en önemli veri yani bu kullanıcıların istedikleri şeylerin ne olduğu bilgisi elinizde var. Ne yapmalısınız?

Elbette, onlara tam olarak istediklerini vermelisiniz. Örneğin, güncel haberlerin yayınlandığı bir internet siteniz var. Dikkat etmeniz gereken Google Trendler istatistikleri, en güncel olanlardır. O gün için gündem neyse konu ile ilgili araştırma yapmalı ve kullanıcıların aradığı kelime ilgili merak ettikleri tüm bilgileri içerik olarak onlara sunmalısınız.

Eğer güncel içeriklerden ziyade daha kalıcı makalelerin olduğu bir internet siteniz varsa sizin de işinize ilgili sorgular bölümü yarayacak. Anahtar kelimesi belirlenmiş bir makalenin daha çok ilgili kullanıcıya ulaşması için ilgili sorgular bölümündeki benzer aramaları inceleyin ve makale içerisinde bu kelimeler ile ilgili bölümlere de yer vererek, diğer kullanıcıların da sizi keşfetmelerini sağlayın.

Gelelim Google reklamlarına. Örneğin, reklam vermek istediğiniz ürün ya da hizmetlere yönelik aramalar Eylül ayında yapılıyorsa sizin Aralık ayında büyük bütçeli reklamlar vermenize gerek kalmaz. Eylül ayı öncesi ve sonrası için yapılan bir reklam kampanyası ile kullanıcıların tam da sizin ürün ya da hizmetinize ilgi duyduğu dönemde sizi keşfetmelerini sağlayabilirsiniz. 

Son Olarak Şubat Ayının En Çok Aranan Anahtar Kelimeleri;
Günlük Google Trends e-bülteninin Simon Rogers imzasıyla 21 Şubat’ta yayımlanan sayısında, depremleri konu alan “Türkiye Earthquakes” başlığı ilk sırada yer aldı.

E-bültende, 20 Şubat’taki Hatay depreminin ardından dünyada ve Türkiye’de yapılan Google aramalarına dair şu bilgiler aktarıldı:

  • Tüm dünyada ve Türkiye’de “deprem” anahtar kelimesinin aranma sayısı tarihi rekor kırdı.
  • 4 saat boyunca tüm dünyada en çok yapılan 5 aramanın tamamı Türkiye’deki son depremle ilgiliydi. Bu süreçte dünyada en çok yapılan arama “deprem son dakika” oldu.
  • Son bir ayda hastane kelimesinin en çok arandığı ülke Türkiye oldu. (Bu veri için her ülkede “hastane” kelimesinin o dildeki çevirisine bakılıyor)
  • Dünyada trend olan bağış ile ilgili tüm aramalar, Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremlere dairdi. ABD’de de 30 gün boyunca “donate to turkey earthguake” (Türkiye depremine bağış) anahtar kelimeleri bu alanda bir numaralı trenddi.
  • naci görür” aynı süreçte tüm dünyada yapılan kişi aramaları arasında bir numaralı trend oldu.