0

Google Chrome – Bellek ve Enerji Tasarrufu Modu!

En çok tercih edilen arama motoru Google Chrome, kullanıcıları için yeni geliştirmeler yapıyor. Yeni güncellemeleri ile birlikte pek çok özelliğini kullanıma açan Google Chrome’dan bu sefer bellek ve enerji tasarrufu modları hamlesi geldi. Google’ın iki yeni özelliğine bakalım.

Google Chrome kullanan Mac, Windows, Linux ve Chromebook uygulamarının tümünde yeni özellikler kullanıma sunuldu.

Kullanıma sunulan bellek ve enerji tasarrufu modları yapılan güncellemenin ardından kullanıcının otomatik hale getirmesi ile kullanıma açılıyor. Ayarlar menüsünde yer alan Performans sekmesinden özellik aktif ve deaktif hale getirilebiliyor. Bellek tasarrufu modu, Chrome kullanımında etkin olmayan sekmelerdeki belleğin boşaltılmasına yarıyor. Bu sayede bellekte yer alan diğer sekmelerde ve bilgisayardaki diğer uygulamalara kaynak aktarımı artırılabiliyor. Aktif olmayan sekmeler, yukarıda sekme halinde kalmaya devam ediyor ve açıldığında otomatik olarak yükleniyor. 

Bahsi geçen sekmeler adres çubuğunda bir hız ölçer ikonu ile birlikte yer alıyor ve dondurulmuş olduğu belirtiliyor. Bellek tasarrufu modu, Chrome’un daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Google’ın verdiği bilgilere göre bu özellik ile bellek kullanımı %30 oranında azalıyor.

Enerji tasarrufu modunda ise Chrome arka planda etkinliği ve görsel efektler sınırlandırılıyor. Bu sayede pil gücü tasarrufu mümkün hale geliyor. Enerji tasarrufu modu ile birlikte dizüstü bilgisayar şarjlarında %20’lik bir tasarruf ortaya çıkıyor.

Enerji tasarrufu modunda Google Chrome size iki seçenek sunuyor.

  • Yalnızca pilin %20 ya da daha düşük olduğunda etkinleştir. 
  • Bilgisayarın fişi çekildiğinde etkinleştir. 

    Bellek ve Enerji Tasarrufu modlarını uygulamanızda Chrome Ayarları/Performans sekmesi üzerinden etkinleştirebilirsiniz.