0

Chatgpt’yi “Daha İnsansı” Hale Getiren Yeni Dil Modeli: GPT-4

Yeni dil modeliyle ChatGPT’nin çeşitli profesyonel ve akademik alanlarda “insan seviyesinde” performans gösterebildiği ifade ediliyor

Yapay zekâ, son dönemin en dikkat çeken teknolojileri arasında. Bu teknolojinin en gözde ürünlerinden biri ise popüler sohbet botu ChatGPT. Dünya genelinde milyonlarca insanın kullandığı uygulama, daha şimdiden pek çok alanda önemli değişimlere neden oldu. Üstelik ChatGPT’nin etki alanı, önümüzdeki günlerde daha da genişleyecek gibi görünüyor. Çünkü ChatGPT’yi geliştiren teknoloji şirketi Open AI, kısa süre önce uygulamayı çok daha “akıllı ve insansı” hale getiren “GPT-4” isimli dil modelini tanıttı.

ChatGPT’nin, GPT-4 ile eskisinden daha gelişmiş yeteneklere sahip olduğu ifade ediliyor. Yapay zekâ sohbet botunun, yeni dil modeli sayesinde çok daha doğru yanıtlar verdiği ve güvenilir hale geldiği belirtiliyor. Bununla birlikte ChatGPT, artık görsel girdileri de algılayabiliyor, bazı sorulara doğrudan yanıt vermek yerine, kullanıcının ilgili konuyu öğrenebilmesi için “rehberlik” edebiliyor. Detaylara birlikte bakalım.

Tüm dünyada milyonlarca kullanıcısı olan ChatGPT, GPT-3.5 isimli dil modelini kullanıyordu

Bu dil modeli, her ne kadar yapay zekâ alanındaki en gelişmiş teknolojilerden biri olarak kabul edilse de çeşitli kusurlara sahipti. Zaman zaman yanlış cevaplar verebiliyordu. Ayrıca kullanımda olan diğer dil modelleri gibi şiddet içerikli veya zararlı metinler üretme potansiyeli barındırıyordu.

Open AI, kısa süre önce GPT-4 ismi verilen yeni dil modelinin kullanıma sunulduğunu açıkladı

GPT-4 ile ChatGPT’nin çok daha kullanışlı ve güvenli hale geldiği ifade ediliyor. Şirket, “Derin öğrenmeyi ölçeklendirme çabasındaki en son kilometre taşı olan GPT-4’ü yarattık.” ifadeleriyle yaptığı açıklamada, yapay zekâ uygulamasının “her zamankinden daha yaratıcı ve iş birlikçi” hale geldiğini ve önceki sürümlere kıyasla “zor sorunları daha büyük bir doğrulukla çözeceğini” ifade ediyor.

Open AI’den yapılan açıklamaya göre yeni dil modeli ile ChatGPT’nin izin verilmeyen içerik taleplerine yanıt verme olasılığı yüzde 82 oranında azaldı

Ayrıca şirket yetkilileri, uygulamanın daha doğru ve gerçek yanıtlar verme ihtimalinin yüzde 40 oranında arttığını ifade ediyor. Öte yandan uygulama, yeni dil modeli sayesinde pek çok yeni yetenek de kazandı.

ChatGPT, GPT-4 sayesinde görsel girdileri de algılayabiliyor

Daha önceki sürümlerde, ChatGPT ile yalnızca metinler aracılığıyla iletişim kurulabiliyordu. Ancak GPT-4 dil modeli ile yapay zekâ sohbet botu, görsellerde yer alan şekilleri ve yazıları algılayabiliyor. Bu yeniliğin, yapay zekâ teknolojisindeki gelişmelerin önünü açabileceği düşünülüyor.