0

B2b ve B2c Pazarlama Nedir?

B2B Nedir?

B2B’nin açılımı açılımı Business to Business “İşletmeden İşletmeye” anlamını taşımaktadır. B2B pazarlamada işletmenin ürün ya da hizmetleri diğer işletme, firma ya da kuruluşa pazarlanır. Pazarlama satın alma kararını veren kişi ya da kişilere yapılır. Pazarladığınız ürünler ofis mobilyaların yazılıma kadar birçok şeyi içerebilir.

B2B pazarlamada karar verici faktörü işletme içindeki bir kişi ya da küçük bir gruptur. Örneğin işletmedeki çalışanlar bir eğitim almak istiyor ise bunun kararını yönetici ya da üst düzey çalışan kişi verir. Facebook reklamlarının olanak sağladığı ‘iş unvanına göre’ hedefleme ile satın alma kararını veren kişilerin reklamlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

B2B Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Öncelikle pazarlama stratejinizin hedef kitlenize bağlı olduğunu hatırlatalım. Şimdi Pazarlama Stratejilerine geçebiliriz.

1.) E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama yaygın olan bir pazarlama stilidir. Pazarlamacıların yaklaşık %90’ı e-posta kullanmaktadır. E-posta pazarlamalarında dikkat edilmesi gerekler;

  • E-posta pazarlama yaparken konunun ilgi çekici olması gerekir. Böylelikle e-postanıza merak duyar ve açarlar.
  • E-postanızın tasarımları mobil cihazlardaki görünümü düzgün olmalıdır.
  • E-posta pazarlaması yaparken mailleri ayırın ve uygun kitlelere gönderiniz.

2.) Dijital Pazarlama

İşletmenizin öncelikle bir web sitesi olmalıdır. Daha sonra diğer sosyal medya platformlarında görünmelisiniz. Bunun sebebi dijital platformlarda aktif olduğunu göstermeniz gerekmesidir. Müşterileriniz ürününüzü ya da hizmetinizi satın almadan önce sitenize girip inceleme yapmak isteyecektir.

Web siteniz olduğuna göre sayfanızın bulunabilir olması gerekmektedir. Bu yüzden SEO çalışması yapılması gerekir. Ayrıca sitenizin hızlı olması da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta.

Öncelikle güçlü bir pazarlama stratejisi oluşturmak için hedef kitlenizi tanımalısınız. Oluşturduğunuz demografik bilgiler reklamlarınızda paranızın boşa gitmesini engelleyecek ve daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

3.)İçerik Pazarlama

Ürün ya da hizmetinizi alacak kişiler, alım yapmadan önce araştırma yaparlar ve genellikle makalelerden bilgi almayı tercih ederler. Makalelerin yer aldığı bir blog oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır.

B2B’de Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

B2B müşterilerinin yaklaşık %75’i alışveriş yaparken sosyal medyayı kullanmaktadır. Bu yüzden sosyal medya ağlarında marka bilinci oluşturmalı, markanızın bir kimliği olmalıdır. Sosyal medyanızda aktif olmalı, diğer pazarlamalar gibi içerik üretmeli ve paylaşmalısınız. Sosyal medya uzmanları ile çalışarak profesyonel bir şekilde bu kısmı halledebilirsiniz.

B2C Nedir?

B2C yani Business to  Costumer’in açılımı “İşletmeden Tüketiciye” anlamını taşımaktadır. B2B kişisel kullanım için ürün ve hizmet satar. Bunlar restoran, kıyafet, uçak bileti, oto kiralama gibi hizmetler olabilir.

B2C’nin amacı müşterilerinizi web sitenizdeki ürünlere yönlendirerek satışınızı artırmaktır. Markalaşmalı, müşteriyle sadakat ilişkisi oluşturmalısınız. B2C müşterileri duygusal bağ ister, onlarla bağ kurup satın almaları için motive etmeniz pazarlama için önemlidir.

B2C’de ürünlerin fiyatları, garantisi, teslim koşulları yayınlanır. Bunlar satıcı tarafından yani işletme tarafından belirlenir.B2C müşterileri daha az araştırma yaparak daha hızlı satın alırlar.

B2C pazarlaması yaparken, müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarını öğrenmelisiniz. Rakip analizi yaparak rakiplerinizin neler yaptığını, nasıl yollar izlediğini takip etmelisiniz.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir ?

B2B ve B2C iş modellerinde reklamcılık, promosyon, ürün tanıtımı ve en son tüketiciyle buluşma aşamaları olsa da B2B’nin iş ortaklığı tüketici ile olmadığından aralarında bazı farklar bulunmaktadır. Bu farkları kullanılan pazarlama teknikleri ortaya koymaktadır.

  • B2C modeli tüketicilerin ihtiyaçlarına hitap etmesinden dolayı bir ürünün tekrar aynı kişiye satılma ihtimali oldukça düşüktür. Fakat B2B iş modelinde bir firma ile anlaşmalı sağlandığından, firmanın üretim sürecinde üründen memnun kalması halinde sizinle iş birliği yapma ihtimali oldukça yüksektir.
  • B2B iş modelinde ürünler kalite ve faydasına göre mantıksal olarak satılmaktadır. Yani B2B modeliyle ürün pazarlaması, karşı tarafın ikna edilmesi daha kolaydır. Fakat B2C iş modelinde yapılan alışveriş ihtiyaç dahilinde bile olsa duygusaldır. Kişilere hitap edebilmek daha zordur.
  • B2C iş modelinde, satış esnasında tüketiciye sunduğunuz taahhütleri karşılamanız gerekmektedir. Ürün fiyatı, teslimat şartları pazarlığa kapalıdır. B2B’de ise fiyat ve nakliye koşullarını satış yaptıktan sonra dahi tartışabilir, karşılıklı bir karar alabilirsiniz.